jakie kwiaty do ogrodu wybrać

Wertykulacja – zadbaj o trawnik!

Wiosna to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, które zapewnią roślinom odpowiedni start po zimie i pobudzą do rozwoju.

Rozpoczynając sezon wiosenny, pamiętajmy o wertykulacji trawnika. Jest to działanie polegające na usunięciu z darni zalegającego filcu, mchu oraz obumarłych części roślin, poprzez pionowe nacinanie darni specjalnym urządzeniem –  wertykulatorem. Zabieg dodatkowo napowietrza glebę ,poprawia przepuszczalność dla wody i substancji odżywczych. Nacięcie korzeni polepsza rozrost trawy i sprzyja zagęszczeniu.

Tylko regularne i odpowiednie przeprowadzanie zabiegu przynosi korzystne efekty dla rozwoju i wyglądu naszej murawy.

Czynność ta silnie oddziałuję na roślinę, dlatego poniżej przedstawimy kilka porad aby uniknąć niepożądanego efektu.  

O czym warto pamiętać?

✓ Odpowiednim terminem jest wiosna, tuż po pierwszym koszeniu. Czynność tę jednak można powtórzyć również jesienią, zależnie od stanu murawy.

✓ Przed wertykulacją należy skosić trawnik i uprzątnąć z pozostałych liści i gałęzi. 

✓ Wybieramy słoneczny dzień. W czasie suszy po zakończeniu prac solidnie podlewamy trawnik. Nie należy wykonywać zabiegu podczas deszczu oraz wtedy kiedy darń jest mokra.

✓ Może się wydawać, że trawnik po zabiegu wygląda gorzej niż przed. Nie należy się tym przejmować, wertykulacja to czynność, której efekty widać dopiero po kilku tygodniach.

✓ Piaskowanie i nawożenie dodatkowo wzmocni roślinę i pobudzi do rozwoju.

✓  Przy małych powierzchniach można skorzystać z narzędzi ręcznych, jednak na większych obszarach nie obędzie się bez użycia profesjonalnego sprzętu.

✓ Pamiętajmy, że nie przeprowadzamy zabiegu na nowo założonych trawnikach! Trawy potrzebują czasu na trwałe ukorzenienie i zagęszczenie. Przeprowadzając wertykulacje zbyt wcześnie, możemy doprowadzić do zniszczenia trawnika.

✓ Jeżeli masz jakieś wątpliwości, najlepiej skorzystaj z usług profesjonalistów.

Zapraszamy do skorzystania z Naszej oferty inwestorów z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Pruszkowa, Książenic i okolic.

Pozostałe artykuły:

http://bsarchitektura.pl/artykuly/

http://bsarchitektura.pl/2020/04/system-automatycznego-nawadniania