5 kroków do idealnego ogrodu

Piękny ogród to efekt żmudnej pracy, popartej znajomością zagadnień z zakresu botaniki, architektury krajobrazu oraz systemów nawadniających. Nic dziwnego, że coraz więcej osób powierza aranżację przydomowego terenu specjalistom. Przy pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem, zakładaniem oraz pielęgnowaniem ogrodów można osiągnąć spektakularne efekty w krótkim czasie.

  1. Dobry projekt

O ile nie jesteś fanem chaosu i nie uprawiasz ogrodu spontanicznie, wiesz, że każdy element nasadzenia czy ustawienia małej architektury wymaga przemyślenia. Po latach trudno będzie przesadzić drzewo z rozbudowanym systemem korzeniowym czy zmienić bieg ścieżki. Już na początku warto rozplanować rozłożenie poszczególnych stref i oddzielenie ich od siebie. Miejsce do uprawiania sportu, odpoczynku, ogród warzywny, dekoracyjne rabaty kwiatowe. Architekt uwzględni wszystkie te elementy, aby po pewnym czasie stworzyły harmonijną całość.

  1. Dobór roślin

Wybierając rośliny do ogrodu, nie kieruj się tylko ich wyglądem. Poszczególne gatunki mają różne wymagania pielęgnacyjne oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Jedne uwielbiają wygrzewać się w słońcu, inne wolą cień. Każda z roślin może mieć różne wymagania glebowe, dlatego profesjonalny architekt najpierw zbada grunt, określi pH gleby i dopiero wtedy podejmie decyzję o doborze nasadzeń.

  1. System nawadniający

To doskonałe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i mądrze gospodarować zasobami wody. Zapewni optymalne nawilżenie gleby, aby rośliny miały cały czas stabilne warunki do wzrostu. Architekt rozplanuje rozstawienie zraszaczy lub zmodernizuje istniejące, korzystając z profesjonalnych narzędzi np. Rain-bird, Irritrol, Irrigarden, Galcon.

  1. Rozplanowanie przestrzeni

Ogród to miejsce do odpoczynku, zabawy, czy spacerowania. Projektant uwzględni gdzie zaaranżować trawnik, postawić altanę, zaplanuje komfortowe przejścia pomiędzy strefami ogrodu, a całość wpisze w istniejące otoczenie posesji, czy elewacje budynku.

  1. Pielęgnacja ogrodów

Nie jesteś pasjonatem ogrodnictwa? A może nie masz czasu na koszenie trawnika, wertykulację czy nawożenie? Możesz zdecydować się na stałą współpracę z firmą ogrodniczą, która zadba o wygląd, kondycję roślin i pomoże ci w zorganizowaniu ogrodnictwa.