Choroby roślin — jak im zapobiegać i zwalczać?

Gdy choroba dopadnie Twoje rośliny, możesz czuć niepokój i frustrację. To wszystko, co tak starannie budowałeś i pielęgnowałeś w krótkim czasie może przemienić się w ruinę. Mszyce, pleśń, atak ślimaków… to tylko niektóre problemy, z jakimi musi się zmierzyć ogrodnik. Na szczęście znamy sposoby na zapobieganie zmianom chorobowym, a także zwalczanie szkodników. Zobacz, co proponujemy.

  1. Mszyce

Nie tylko niszczą rośliny, ale też przenoszą choroby. Dlatego, jeśli zobaczysz maleńkie owady, które całą chmarą atakują Twoje kwiaty, musisz od razu się z nimi rozprawić. Dowodem na ich bytowanie jest usychanie i żółknięcie roślin, skręcanie i w efekcie obumieranie. By zahamować ten proces usuwaj na bieżąco uszkodzone pędy. Stosuj też opryski — jednym ze sposobów jest domowa mieszanka z mleka i wody.

  1. Szara pleśń

Może być efektem żerowania mszyc, które oblepiają liście słodką mazią. Ta z kolei zachęca do żerowania mrówki i jest miejscem, do którego przylepiają się zarodki grzybów. Aby jej zapobiegać zaleca się unikanie podlewania roślin bezpośrednio na liście.

  1. Mączniak

To ektopasożyt, który żywi się chwastami rosnącymi w sąsiedztwie kwiatów. Ponadto rozwija się na zimujących resztkach roślin, które nie zostały usunięte z ogrodu jesienią. Rozpoznasz go po białym, mączystym nalocie na liściach. Zwalczają go opryski agrotechniczne.

  1. Rdza

Na liściach pojawiają się charakterystyczne brązowe plamy. Powodują więdnięcie i opadanie roślin. Chorobie można zapobiegać starannie usuwając gnijące liście z ziemi, podlewać bez moczenia liści, zapewnić kwiatom dostęp do światła. Gdy dochodzi do ataku grzybów warto zastosować fungicydy.

  1. Ślimaki

Do zwalczania tych szkodników potrzebujesz kawałków pożywienia (marchewki, buraki, jabłka) ułożonych w formie pułapki. Aby zgromadzić ślimaki w jednym miejscu możesz też ułożyć na glebie wilgotne szmaty lub liście łopianu.

Skorzystałeś z naszych sposobów, a mimo to Twoje trawniki są nawiedzane przez szkodniki, a liście roślin usychają? Możesz skorzystać z profesjonalnej porady ekspertów z dziedziny ogrodnictwa, którzy wykonują opryski chwastobójcze i przeciwchorobowe.