Jak dbać o ogród?

Starannie wypielęgnowany ogród stanowi dumę każdego właściciela posesji. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno sprawić, aby przestrzeń wokół domu zachwycała domowników i odwiedzających Cię gości estetycznym wyglądem i niepowtarzalnym urokiem. Wystarczy zastosować się do kilku praktycznych wskazówek, aby przeobrazić swoje marzenia o stylowym ogrodzie w rzeczywistość.

Planowanie to podstawa!

Zanim przeznaczysz przylegającą do domu działkę pod ogród, pomyśl najpierw o tym, jak go urządzisz. Wybierz odpowiedni styl, biorąc pod uwagę nie tylko własne upodobania i preferencje, ale także otaczającą posesję architekturę krajobrazu. Ważne jest, aby Twój ogród doskonale komponował się z okoliczną przestrzenią, tworząc z nią harmonijną całość. Zastanów się nad urządzeniem terenu. Jeśli przydomowy skwer poza hodowlą kwiatów i warzyw ma służyć Tobie i domownikom oraz gościom do odpoczynku, pomyśl  nad umiejscowieniem w nim tzw. strefy relaksu oraz jej odpowiednim wyposażeniem.

Koniecznie oszacuj koszty całego przedsięwzięcia. Zwróć uwagę przede wszystkim na wysokość wydatków na elementy małej architektury krajobrazu (np. oczka wodne, nasypy) oraz na oświetlenie i systemy nawadniania.

Bez prac ogrodowych ani rusz!

Dobry ogrodnik doskonale wie, że o ogród trzeba systematycznie dbać niezależnie od pory roku, choć największą ilość prac wykonuje się w miesiącach wiosennych i letnich, czyli w okresie wegetacyjnym roślin. Na bieżąco trzeba zajmować się przede wszystkim podlewaniem i nawożeniem zasadzonych kwiatów i warzyw, w razie potrzeby przycinając ich pędy oraz wykonując niezbędne przesadzanie. Do prac ogrodowych warto wykorzystywać markowe narzędzia ogrodnicze, które wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wśród standardowego wyposażenia osoby pracującej w ogrodzie trzeba wymienić grabie, szpadle, łopatę, motykę, sekator oraz piłę. Po każdym użyciu akcesoria te powinny zostać poddane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, czyli myciu i smarowaniu. To gwarantuje możliwość ich wieloletniego użytkowania.

Usuwanie chwastów i pielęgnacja roślin

Efektywne zwalczanie chwastów odbywa się zwykle za pomocą specjalistycznych preparatów. W tym celu można też przekopać całą ziemię, wyjmując z niej całe kłącza, korzenie oraz rozłogi roślin.

Dążąc do zagwarantowania roślinom optymalnych warunków rozwojowych, warto zainwestować nie tylko w automatyczne zraszacze ogrodu, ale także w wieloskładnikowe nawozy mineralne. Powstała z nawozów organicznych próchnica gwarantuje roślinom nieograniczony dostęp do mikroelementów, nadając podłożu pulchności i zwiększając ilość docierającego do korzeni powietrza.