Mycie i czyszczenie kostki brukowej

Wyłożenie alejek ogrodowych i podjazdów spacerowych kostką brukową gwarantuje nawierzchni estetyczny wygląd oraz zwiększa jej funkcjonalność. Jednocześnie trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu powierzchni i wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Znajdujący się na zewnątrz materiał jest bowiem bardzo podatny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, pod wpływem których ulega on zniszczeniu oraz różnego rodzaju zabrudzeniom. Jeśli zatem zdecydowałeś się na pokrycie przydomowej ścieżki kostką brukową, powinieneś jak najszybciej zapoznać się ze sposobami efektywnego czyszczenia nawierzchni wykonanej z tego surowca.

Jak często czyścić kostkę brukową?

Pojawiający się na powierzchni kostki brukowej piasek oraz opadające z drzewa liście wymagają regularnego usuwania. Gruntowne mycie nawierzchni wodą pod ciśnieniem warto wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym. Dzięki myjkom ciśnieniowym można szybko i skutecznie zniwelować osadzające się na kostce błoto, kurz oraz piasek. Wykorzystywanie tego rodzaju sprzętu sprzyja też efektywnemu oczyszczaniu z brudu przestrzeni między kostkami. Jest to bardzo ważne ze względu na konieczność uchronienia nawierzchni od pękania pod wpływem zamarzającej w okresie zimowym wody gromadzącej się w szczelinach. Starannie wyczyszczona kostka brukowa to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa. Systematycznie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne gwarantują stabilność konstrukcji oraz zabezpieczają użytkowników przed przypadkowym poślizgnięciem się i upadkiem na podjeździe.

Najlepsze preparaty do czyszczenia kostki brukowej

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym czyścić kostkę brukową. Wszystko zależy bowiem od rodzaju zabrudzenia oraz czasu jego pozostawania na nawierzchni. Niektóre plamy można efektywnie usunąć nawet przy użyciu zwykłych środków czystości stosowanych w kuchni; inne natomiast wymagają zastosowania specjalistycznych detergentów. Zaleca się, aby nie zwlekać z eliminowaniem widniejących na nawierzchni kostki plam z tłuszczu z grilla oraz z oleju silnikowego. Zaschnięte zabrudzenia tego typu w praktyce bardzo trudno jest efektywnie zlikwidować.

Przystępując do usuwania plam z oleju, trzeba najpierw posypać zanieczyszczone miejsce piaskiem, a następnie umyć je za pomocą wody z preparatem czyszczącym. Z kolei resztki cementu, zapraw czy farb najpierw zdrapuje się z powierzchni kostki, a następnie myje się ją za pomocą myjki ciśnieniowej. Wymytą nawierzchnię warto dodatkowo zaimpregnować przy użyciu odpowiedniego preparatu.