jak powstaje trawa z rolki

Jak powstaje trawa z rolki?

Zakładanie trawników to niełatwe przedsięwzięcie. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i nakładu pracy – przygotowania gruntu pod wysiew, wysiewu, następnie odpowiedniego pielęgnowania nasion i wyrastających źdźbeł trawy. Doskonałą alternatywą dla trawnika jest trawa w rolce, już wyrośnięta, z rozwiniętym systemem korzeniowym. Jak powstaje?

Produkcja trawy w rolce to wieloetapowy proces. Pierwszym etapem jest przygotowywanie nasion. Wszelkie odmiany traw, które wykorzystywane są do produkowania traw w rolce są starannie wyselekcjonowane. Najważniejsze cechy jakimi muszą się wyróżniać to wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne, jakie panują w naszym klimacie, a także trwałość i wytrzymałość. Ostatnie właściwości mają szczególne znaczenie przede wszystkim przy wykorzystaniu rolek trawy w miejscach intensywnie eksploatowanych, m.in. na terenach rekreacyjnych, parkach czy boiskach.

Kolejnym etapem produkcji trawy w rolce jest przygotowanie gruntu, wysiew i pielęgnacja. Hodowla trawy odbywa się przy wykorzystaniu jednej spośród dwóch istniejących metod tj. w gruncie lub na folii. W obydwu przypadkach powierzchnia pod uprawę powinna spełniać kilka ważnych kryteriów – powinna być maksymalnie płaska, bez jakichkolwiek nachyleń, które spowodowałyby spływanie wysianych nasion, nawozów i wody. Wzrost trawy jest regularnie kontrolowany – jest ona nawadniana, nawożona dedykowanymi mieszankami nawozów i koszona. Ten etap trwa od trzech miesięcy do półtora roku. Po upłynięciu tego czasu, trawa przygotowana jest do zbiorów.

Ostatnim etapem produkcji trawy w rolce są zbiory. Trawę odcina się od grunty lub folii przy pomocy specjalistycznych maszyn. Zebrana trawa zostaje pocięta na pasy i zwinięta w rolkę. W zależności od metody hodowania – na folii lub na gruncie – dana trawa z rolki w różnym czasie przyjmuje się w nowym miejscu. Jednak niezależnie od rodzaju podłoża wykorzystanego do produkcji, trawa w rolce posiada odporne i trwałe właściwości, a po jej rozłożeniu od razu cieszyć się można pięknym, intensywnie zielonym trawnikiem.