jakie kwiaty do ogrodu wybrać

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób, które posiadają kawałek przydomowego terenu zielonego. Zadbany ogród jest wizytówką każdego domu. Jakie więc kwiaty wybrać, by wygląd ogrodu zachwycał?

Wybierając rośliny do ogrodu nie należy kierować się jedynie ich wyglądem. Poszczególne gatunki kwiatów mają różne wymagania pielęgnacyjne i środowiskowe. Wiosna – najlepszy czas na zakładanie ogrodu i decydując się na konkretny rodzaj kwiatów, warto przede wszystkim dowiedzieć się, jaką glebą dysponujemy. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na określenie rodzaju gleby, jest pobranie jej próbki i udanie się sklepu ogrodniczego. Można skorzystać także z usług profesjonalnego architekta, który nie tylko określi pH gleby, lecz również dobierze odpowiednie nasadzenia.

Rodzaj kwiatów do ogrodu powinien być w pełni dostosowany do gleby. Warto wyposażyć swój ogród w rośliny wielosezonowe. To one będą stanowiły doskonałą bazę i tło dla kwiatów. Kolejnym typem są rośliny jednoroczne i dwuletnie. Te pierwsze bardzo szybko rosną, jednak co roku trzeba je siać lub sadzić na nowo. Drugie natomiast kwitną dopiero w następnym roku po wysianiu. 

Wśród najczęściej wybieranych, łatwych w uprawie wieloletnich kwiatów wyróżnić można: 

  • irysy – rosną same, kwitną jedynie w czerwcu; posadzić je można zarówno w słońcu, jak i w cieniu.
  • krokusy – ich bulwy są jednoroczne, lecz po przekwitnięciu w miejsce starej każdego roku powstaje nowa,
  • lawendę – kwitnie w lipcu i sierpniu; wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska,
  • bergenię sercowatą – ma niewielkie wymagania co do stanowiska i gleby; posiada efektowne, duże liście i różowe kwiaty.

Do kwiatów jednorocznych należą m.in. aksamitki, godecje, maciejki, nagietki lekarskie i ślazówki. To roślin, które rosną szybko, są mało wymagające, wytrzymałe i idealne na letnią rabatę. Do kwiatów dwuletnich zalicza się niezapominajki, bratki, dzwonki i stokrotki.

Utrzymanie pięknego ogrodu nie jest łatwe, wymaga poświęcenia uwagi i czasu. Warto w tej kwestii postawić na klasykę – wówczas sam ogród i kwiaty będą nie tylko piękne, lecz również proste w pielęgnacji