Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie optymalnego nawilżenia gleby i odpowiednich warunków wzrostu roślin bez właściwie zaprojektowanego systemu nawadniania. Nawadnianie ogrodu, szczególnie tego obfitującego w różnorodną i wymagającą roślinność, ma istotne znaczenie w kwestiach takich jak jego wygląd i ogólna kondycja. Jaki system nawadniania ogrodu wybrać? Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Odpowiadamy.

Jaki system nawadniania wybrać?

Z uwagi na wygodę, użytkownicy coraz chętniej sięgają po takie systemy nawadniania ogrodu, które minimalnie lub wcale nie angażują ich do obsługi. Stąd też, największą popularnością cieszą się w ostatnich latach praktycznie bezobsługowe, zautomatyzowane rozwiązania. Przede wszystkim pozwalają one zaoszczędzić czas przeznaczany dotychczas na pielęgnację roślinności, ale nie tylko. Automatyzacja podlewania ułatwia również racjonalne zużycie wody oraz optymalne wykorzystanie jej przez rośliny.

Projektowanie systemu nawadniania ogrodu

System nawadniania ogrodu najlepiej jest uwzględniać już na etapie jego projektowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je również potem, na już istniejących trawnikach. Można to wykonać samodzielnie, jednak przed zakupem i montażem systemu należy nanieść jego projekt na utworzony schemat działki, pamiętając przy tym o niżej wymienionych kwestiach.

  1. Rozmieszczenie elementów nawadniających. Na planie ogrodu należy wyznaczyć miejsca na zraszacze, sposób ułożenia linii kroplujących lub węży. Warto przed tym wybrać urządzenia nawadniające i zapoznać się z ich parametrami. Trzeba też pamiętać, by zasięg działania zraszaczy nieco na siebie zachodził – żaden fragment ogrodu nie może być suchy.
  2. Odległości między zraszaczami. Zraszacze dostarczają równomierną ilość wody jedynie do 60% swego zasięgu. Dlatego maksymalna odległość między nimi nie powinna być większa niż 60% ich średnicy nawadniania.
  3. Podzielenie systemu na sekcje. W każdej części ogrodu powinny znaleźć się urządzenia tylko jednego rodzaju, podlewające rośliny o podobnych wymaganiach. Sekcje powinny pracować pojedynczo, nawadniając etapami kolejne fragmenty ogrodu. Ich docelowa liczba uzależniona jest od wielkości ogrodu, ciśnienia i wydatku wody.

Projektowanie systemu nawadniania można również zlecić profesjonalnej firmie. Powierzenie planowania i wykonania nawadniania ogrodu fachowcom sprawdzi się szczególnie w przypadku wymagających, dużych ogrodów i specyficznych życzeń właścicieli działki.