Jaka trawa na trawnik?

Trawnik to jeden z ważniejszych elementów całego ogrodu. Zielony dywan pełni tu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także miejscem do spędzania aktywnego czasu z rodziną czy beztroskiego leniuchowania. W zależności od przeznaczenia, jakie spełniać ma dana część trawnika, dobiera się odmienne mieszanki traw. Jaki rodzaj trawy zasiać, by sprostał wszelkim wymaganiom? 

Rodzaje mieszanek traw

Przed wyborem konkretnej mieszanki traw należy określić jaką funkcję ma pełnić trawnik – wyłącznie dekoracyjną czy może też użytkową? Ważne jest także to, ile czasu możemy przeznaczyć na jego pielęgnację. Swoją uwagę warto również skierować ku temu, jak dany trawnik jest usytuowany – czy jest to obszar cienisty, mokry, a może nasłoneczniony i suchy.

W zależności od przeznaczenia i ulokowania wyróżnia się niżej wymienione rodzaje traw.

  1. Uniwersalne. Charakteryzują się dosyć atrakcyjnym wyglądem, odpornością i wysoką żywotnością. Wyrastają praktycznie w każdych warunkach i stanowią najlepsze podłoże do chodzenia bez obuwia czy też relaksującego leżenia. Podstawę składu takiej mieszanki powinien stanowić rajgras angielski i kostrzewa czerwona, po minimum dwie odmiany każdego.
  2. Sportowe. Posiadają bardzo sprężyste i sztywne źdźbła, dlatego nadają się do bardzo intensywnego użytkowania, np. grania w piłkę nożną. Rosną bardzo szybko i wymagają częstego podcinania, które dodatkowo wzmacnia rozkrzewienie. W składzie mieszanki znaleźć można m.in. życicę trwałą i kostrzewę czerwoną rozłogową.
  3. Do terenów zacienionych. Mieszanka dedykowana do miejsc słabo nasłonecznionych składa się m.in. z kostrzewy trzcinowej i czerwonej oraz życicy trwałej. Tworzy piękny, zielony trawnik, jednak nie nadaje się do miejsc mocno użytkowanych. Rośnie dosyć wolno, dlatego też nie wymaga częstego koszenia.
  4. Do terenów nasłonecznionych. Tego rodzaju mieszanka posiada najczęściej w składzie wiechlinę łąkową i różne gatunki kostrzewy. Odporna jest na długotrwałe wystawienie na działanie słońca i suszę. Rośnie szybko oraz może być zastosowana w miejscach częstego i intensywnego użytkowania.
  5. Ozdobne. To mieszanki z kostrzewą owczą i mietlicą rozłogową w składzie. Wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Mają delikatne, wąskie liście o intensywnej barwie. Są wymagające w uprawie i mało odporne na deptanie, przez co sprawdzają się głównie w miejscach reprezentacyjnych, takich jak np. rabaty przed domem.