Jak przygotować ogród na zimę?

Jesienią musisz przygotować ogród do trudnego okresu, jakim jest zima. Tylko wtedy wiosną Twoim oczom ukarze się zdrowa, zachwycająca zieleń. Jeżeli samodzielnie nie radzisz sobie z pracami polowymi, możesz skorzystać z usług profesjonalistów.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Pielęgnacja ogrodu to ciężka praca. Wymaga wiedzy, doświadczenia oraz właściwego zaplanowania zadań. Przede wszystkim musisz jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu roślin przed trudnym okresem, jakim jest zima. Krzewy i kwiaty znacznie łatwiej zniosą wtedy niedobory składników odżywczych oraz ekstremalne warunki związane z niskimi temperaturami.

Podstawą jest właściwe odżywienie roślin jeszcze jesienią. Zgromadzą one dzięki temu zapas wody w tkankach, a wtedy z łatwością przejdą w stan uśpienia. Wiosną obudzą się zachwycając zielenią oraz kwitnąc w okresie do tego przeznaczonym. Najlepszą sytuacją jest naturalne nawadnianie poprzez deszcz, dlatego każdy ogrodnik cieszy się, gdy jesień jest jak z kalendarza. Gdy jednak opadów jest niewiele, musisz samodzielnie zadbać o właściwe nawodnienie.

Jak przygotować rabaty kwiatowe do zimy?

Późna jesień to ostatni moment, gdy możesz zabezpieczyć rabaty przed zimą. Przede wszystkim nie należy grabić gleby, a zachować jej naturalny stan, przez co zgromadzi odpowiednią ilość wilgoci. Należy jedynie ziemię przekopać i rozsypać na niej nawóz fosforowy.

Sprawdź także, czy gleba ma odpowiednie pH: lekko kwaśne lub obojętne. Jeżeli poziom jest zbyt niski, należy zdecydować się na zabieg wapnowania, który odbywa się z użyciem nawozu wapniowego rozsiewanego na całej powierzchni gleby. Należy zmieszać go grabiami z ziemią.

Zasada jest taka, aby nawożenia i wapnowania nie wykonywać łącznie. Jeżeli decydujesz się na wapnowanie, nawożenie możesz przeprowadzić dopiero po 2-3 tygodniach. Jak widzisz, bardzo istotne jest precyzyjne zaplanowanie prac ogrodowych, aby ze wszystkimi niezbędnymi działaniami zdążyć przed pierwszymi opadami śniegu.

Jak przygotować trawnik do zimy?

Podstawą jest koszenie trawy aż do momentu, gdy rozwija się w naturalny sposób, a źdźbła wybijają ponad przyjętą przez Ciebie akceptowaną wysokość. Jeżeli pogoda dopisuje, nawet w listopadzie ta czynność nadal musi być wykonywana.

Obowiązkiem każdego ogrodnika jest przed zimą zgrabienie wszystkich liści, ponieważ zalegające na trawniku ograniczają dopływ powietrza do wewnętrznych warstw. Na trawniku zimą może rozwinąć się wtedy tzw. pleśń śnieżna.

Intensywne prace ogrodowe przed sezonem zimowym

Jesienią na pewno nie odpoczniesz od prac ogrodowych. Czeka Cię sporo wyzwań, ale dzięki podołaniu im, wiosną Twój ogród zachwyci na nową zielenią i znów spędzisz w nim fantastyczny czas.