Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Projektowanie ogrodu możesz zlecić profesjonaliście. Zapewni to osiągnięcie wspaniałych efektów. Warto jednak wiedzieć, jak takie działanie przebiegają oraz jakie zadania powinny zostać wykonane po kolei.

Projektowanie ogrodu – najważniejsze wskazówki

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim przygotowania szczegółowego planu, którego następnie należy się trzymać. Uda się wtedy przygotować piękną i funkcjonalną przestrzeń, w której z wielką przyjemnością spędzisz wolny czas.

Musisz wyznaczyć rolę, jaką ma pełnić przestrzeń ogrodowa. Czy ma to być ogród rekreacyjny, w którym znajdą się wygodne meble ogrodowe oraz piękne rośliny, a może ogród pokazowy, głównie przeznaczony do zachwycania się nietypowymi odmianami krzewów.

Do projektowania ogrodów należy podejść, jak do aranżacji wnętrz w domu. Należy wyrysować cały projekt, zadbać o rozmieszczenie na powierzchni konkretnych elementów.

Należy wziąć pod uwagę, że zasadzone rośliny kiedyś urosną, a muszą mieć do tego odpowiednią ilość miejsca. Nie możesz ich więc sadzić zbyt gęsto. Nawet jeżeli na początku ogród ma wiele pustych przestrzeni, z czasem się to zmieni. Na efekty trzeba po prostu cierpliwie poczekać.

Planowanie ogrodu krok po kroku

  1. Przygotuj mapę terenu

Wykonaj szkic ogrodu na papierze. Wykonując taki projekt możesz zaplanować strefę rekreacyjną, przestrzeń do zabawy dla dzieci, jak i rabaty kwiatowe.

  1. Zapoznaj się z warunkami glebowymi

Musisz wiedzieć, jaki typ gleby występuje na Twojej działce. Uda się wtedy dobrać właściwe gatunki roślin lub zastosować nawozy umożliwiające ich prawidłowy rozwój. Większość roślin i krzewów znakomicie rozwija się przy pH obojętnym wynoszącym 6-7. Najlepszym rodzajem gleby jest natomiast ciemna, z niewielkimi rozsypującymi się grudkami.

  1. Sprawdź stopień nasłonecznienia działki oraz warunki wietrzne

Większość roślin ma konkretne wymagania co do stanowiska. Niektóre prawidłowo rozwijają się w pełnym słońcu, inne w półcieniu. Jeszcze inne nie rozkwitną, gdy teren działki jest mocno wystawiony na działanie wiatru.

  1. Czas na wyrównanie terenu i wytyczenie alejek ogrodowych

Podstawowymi pracami ziemnymi w ogrodzie jest wyrównywanie terenu. Ten etap możesz pominąć, gdy uznasz, że obszar nie wymaga zmian. Koniecznie musisz jednak wytyczyć chodniki i ścieżki, które będą prowadziły po Twojej działce.

  1. Dobieranie roślin do ogrodowej przestrzeni

To, jakie rośliny znajdą się w Twoim ogrodzie i to jak urządzisz ogród dla swoich dzieci zależy od warunków glebowych, jak i powierzchni, jaką dysponujesz. Znaczenie ma także stopień nasłonecznienia oraz ekspozycja na warunki wietrzne.

Piękny ogród przed Twoim domem

Jeżeli chcesz, aby ogród spełnił wszystkie Twoje oczekiwania, postępuj według powyższych wytycznych. Sprawisz sobie przestrzeń, w której miło spędzisz czas.