Kostka brukowa jest wykorzystywana do wykładania nawierzchni na świeżym powietrzu. Przy jej użyciu tworzy się alejki, chodniki, klimatyczne uliczki oraz wydziela strefy o różnym przeznaczeniu. Wybór typu kostki brukowej powinien zostać dopasowany do jej zamierzonego sposobu wykorzystania i miejsca montażu.
Kostka brukowa w różnych wersjach
Kostka betonowa jest najtańsza i najczęściej stosowana. Jest oferowana w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dopasować ją do każdej stylistyki architektonicznej i krajobrazu. Kostka betonowa jest też trwała i odporna na warunki atmosferyczne, ale może być śliska w czasie deszczowych dni.
Nieco droższa jest kostka granitowa, wykonana z naturalnego kamienia. Może być utrzymana w różnej kolorystyce, jasnych i ciemnych odcieniach. Dzięki wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne jest idealna do zastosowania w miejscu o dużym natężeniu ruchu.
Znajdziesz też kostkę kwarcową, wykonaną z mieszanek kwarcu i innych mineralnych składników. Również ona występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Jest wytrzymała i odporna na opady deszczu i śniegu. Może być stosowana w miejscach, po których poruszają się piesi jak i samochody.
Sposób wytwarzania kostki brukowej
Popularną odmianą jest kostka płukana, w trakcie produkcji przechodząca przez specjalny etap czyszczenia. Pozwala to usunąć z niej wszelkie pyłki i drobinki, uzyskując zarazem efekt połyskliwej powierzchni. Wpływa to na wyrazistość jej koloru i struktury.
Kostka brukowa szczotkowana posiada atrakcyjną fakturę i jest wysoce trwała. Jest także bezpieczna w czasie przemieszczania się po deszczu. Jej powierzchnia amortyzuje poślizgi oraz zmniejsza ryzyko upadku.
Zestawy kostki łupanej są wykonane z naturalnego kamienia, rozdrabnianego do pożądanej wielkości. W ten sposób kostka uzyskuje niepowtarzalny wygląd i fakturę, które są nie do osiągnięcia za pomocą innych metod produkcji.
W wielu miejscach stosuje się też kostkę brukową postarzaną. Ta technika obróbki pozwala uzyskać powierzchnię imitującą efekt starości i zużycia. Jest często stosowana w projektach o stylistyce rustykalnej lub historycznej, a także w zabytkowych centrach miast.
Ostatni typ to kostka brukowa strukturalna. Wytwarza się ją z materiałów imitujących kamień, posiadających identyczne walory wytrzymałościowe. Często jest tańsza niż jej odpowiedniki wykonane z autentycznego surowca. Ten typ kostki stosuje się w projektach wymagających uzyskania najwyższy walorów wizualnych – można ją obrabiać, rzeźbić oraz zdobić zgodnie z wymogami osoby zamawiającej.