jakie są rodzaje kostki brukowej

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa jest wykorzystywana do wykładania nawierzchni na świeżym powietrzu. Przy jej użyciu tworzy się alejki, chodniki, klimatyczne uliczki oraz wydziela strefy o różnym przeznaczeniu. Wybór typu kostki brukowej powinien zostać dopasowany do jej zamierzonego sposobu wykorzystania i miejsca montażu. 

Kostka brukowa w różnych wersjach

Kostka betonowa jest najtańsza i najczęściej stosowana. Jest oferowana w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dopasować ją do każdej stylistyki architektonicznej i krajobrazu. Kostka betonowa jest też trwała i odporna na warunki atmosferyczne, ale może być śliska w czasie deszczowych dni.

Nieco droższa jest kostka granitowa, wykonana z naturalnego kamienia. Może być utrzymana w różnej kolorystyce, jasnych i ciemnych odcieniach. Dzięki wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne jest idealna do zastosowania w miejscu o dużym natężeniu ruchu. 

Znajdziesz też kostkę kwarcową, wykonaną z mieszanek kwarcu i innych mineralnych składników. Również ona występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Jest wytrzymała i odporna na opady deszczu i śniegu. Może być stosowana w miejscach, po których poruszają się piesi jak i samochody.

Sposób wytwarzania kostki brukowej

Popularną odmianą jest kostka płukana, w trakcie produkcji przechodząca przez specjalny etap czyszczenia. Pozwala to usunąć z niej wszelkie pyłki i drobinki, uzyskując zarazem efekt połyskliwej powierzchni. Wpływa to na wyrazistość jej koloru i struktury. 

Kostka brukowa szczotkowana posiada atrakcyjną fakturę i jest wysoce trwała. Jest także bezpieczna w czasie przemieszczania się po deszczu. Jej powierzchnia amortyzuje poślizgi oraz zmniejsza ryzyko upadku. 

Zestawy kostki łupanej są wykonane z naturalnego kamienia, rozdrabnianego do pożądanej wielkości. W ten sposób kostka uzyskuje niepowtarzalny wygląd i fakturę, które są nie do osiągnięcia za pomocą innych metod produkcji.

W wielu miejscach stosuje się też kostkę brukową postarzaną. Ta technika obróbki pozwala uzyskać powierzchnię imitującą efekt starości i zużycia. Jest często stosowana w projektach o stylistyce rustykalnej lub historycznej, a także w zabytkowych centrach miast. 

Ostatni typ to kostka brukowa strukturalna. Wytwarza się ją z materiałów imitujących kamień, posiadających identyczne walory wytrzymałościowe. Często jest tańsza niż jej odpowiedniki wykonane z autentycznego surowca. Ten typ kostki stosuje się w projektach wymagających uzyskania najwyższy walorów wizualnych – można ją obrabiać, rzeźbić oraz zdobić zgodnie z wymogami osoby zamawiającej.