kiedy jest czas na zakładanie ogrodu

Kiedy jest czas na zakładanie ogrodu?

Za zakładanie własnego ogrodu zabierają się najczęściej osoby wprowadzające się do świeżo wybudowanego domu lub też nabywcy działek mieszkalnych i użytkowych. Zamiar założenia ogrodu warto zaplanować względem pory roku oraz dostosować do swoich możliwości. Choć jest to wymagające i trudne zadanie, to jednak uzyskane efekty będą stanowić wystarczającą gratyfikację. 

Najlepszy czas na zakładanie ogrodu

Kiedy jest najlepszy czas na zakładanie ogrodu? Zależy to od kilku czynników, takich jak rodzaj roślin, które chcesz posadzić, rozmiar Twojej działki oraz zamierzony efekt, który chcesz uzyskać. Najczęściej ogrody zakłada się wczesną wiosną lub późnym latem. Jest to pora idealna z uwagi na potrzeby roślin, związane z ich ukorzenieniem oraz wzrostem. 

Wczesna wiosna to dobry wybór, ponieważ w tym okresie rośliny będą w stanie szybko się ukorzenić, a tym samym odnaleźć w nowym środowisku. Zdążą też nieco urosnąć zanim nastaną letnie upały. Ponadto wybierając wiosnę masz dużo czasu na obsadzenie całego ogrodu, pielęgnację roślin oraz obserwowanie ich wzrostu w czasie pierwszych miesięcy życia. Z pewnością zwiększy to szansę na sukces. 

Późne lato jest również dobrym momentem na założenie ogrodu. W czasie jesiennych miesięcy rośliny będą rozwijać swoje korzenie, przygotowując się na nadejście zimy. Końcówka lata to też okres intensywnych opadów oraz stosunkowo dużego nasłonecznienia, co również sprzyja rozwojowi roślin. 

Niezależnie, czy zdecydujesz się założyć ogród na wiosnę czy lato, konieczne będzie regularne monitorowanie losów wszystkich roślin oraz ingerowanie w przypadku jakichkolwiek problemów. Najważniejsze, by trzymać się zaleceń dotyczących konkretnych gatunków roślin oraz zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu.

Zakładanie ogrodu jesienią?

Jeśli tylko aura pogodowa temu sprzyja, istnieje również możliwość założenia ogrodu w okresie jesiennym – na przykład październiku lub listopadzie. Obfite deszcze towarzyszące tej porze roku działają na korzyść wszystkich gatunków roślin. Ponadto będą mniej narażone na wysychanie niż w okresie lata. 

Jesienią najczęściej obsadzamy rośliny cebulowe oraz siejemy trawnik. Dzięki wyborowi tej pory będą mniej narażone na intensywne oddziaływanie słońca przez pierwsze miesiące swojego życia oraz staną się bardziej odporne na różnego typu choroby w przyszłości. Konieczne może okazać się jednak zastosowanie specjalnych odmian nawozów dedykowanych właśnie na jesień, obfitujących w podwyższone porcje fosforu i potasu oraz ubogie w azot.

Jeżeli planujesz zakładanie ogrodu i zastanawiasz się nad odpowiednim terminem do wykonania poszczególnych prac, zasięgnij porady profesjonalnej firmy. Doświadczony architekt krajobrazu ustali terminy wykonania prac i podzieli na etapy jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dostosuje kolejność prac do pory roku i warunków pogodowych.