W jakich miesiącach najlepiej siać trawę

W jakich miesiącach najlepiej siać trawę?

Sianie trawy jest jednym z najważniejszych etapów zakładania i utrzymania zdrowego i atrakcyjnego trawnika. Aby uzyskać najlepsze efekty należy zasiać ją w odpowiednim momencie i określonej porze roku. Poniżej przybliżamy ten temat oraz udzielamy praktycznych porad związanych z zainicjowaniem własnego ogrodu. 

Wybór momentu na zasianie trawy

Najlepiej zasiać trawę w okresie wiosny lub jesieni. Wiosną, gdy temperatura jest wystarczająco wysoka, a wilgotność na odpowiednim poziomie, trawa będzie rosła stabilnie i równomiernie. Nie będzie też narażona na początkowym etapie życia na letnie upały. Jesień to natomiast okres sprzyjający dobremu ukorzenieniu trawy oraz jej właściwemu nawodnieniu. 

Istnieje również możliwość zasiania trawy latem, jednak uzyskane rezultaty zależą między innymi od wybranej przez Ciebie odmiany. Warto też obserwować długoterminowe prognozy pogody i jeśli zapowiadane są intensywne upały, wówczas lepiej odłożyć zasianie na czas bardziej umiarkowanej pogody. 

Jedynie zimą nie należy siać trawy. Niskie temperatury oraz zmarzliny mogą uniemożliwić zakorzenienie oraz całkowicie zahamować jej wzrost. Ponadto w okresie wiosenno-letnio-jesiennym masz możliwość samodzielnego nawadniania i swobodnego nawożenia ziemi, co będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju i kondycji Twojego trawnika. Zimą masz natomiast niewielki wpływ na warunki panujące w glebie. 

Rozwój trawy zasianej na wiosnę

Jeśli zasiejesz trawę na wiosnę, jej kłosy powinny zacząć kiełkować i rosnąć dość szybko – gdy tylko pojawią się sprzyjające temu warunki. Kluczowa jest odpowiednia ilość światła słonecznego oraz wilgoci. W takich warunkach trawa szybko wrośnie w ziemię, tworząc wytrzymałe struktury korzeni. W rezultacie – będzie silna i zdrowa. 

Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki oraz będziesz regularnie (ale bez przesady) nawozić, powinna rosnąć swobodnie przez całe lato. W zależności od konkretnego gatunku i panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych, kłosy trawy mogą w różnym stopniu uodpornić się na nadchodzące letnie skwary. 

Nawożenie trawy jest kluczowe na początkowym etapie jej wzrostu. Ponadto nie jest szczególnie skomplikowane ani wymagające pod warunkiem zastosowania odpowiedniej dawki nawożenia. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie nawozów chemicznych innym użycie nawozów naturalnych, na przykład własnego kompostu. 

W przypadku nawozów chemicznych najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego nawozu, dawki na m2 powierzchni, równomierne rozsypanie nawozu oraz obfite podlanie po wykonanym zabiegu.

W okresie letnim, podczas dużych upałów konieczne może okazać się dodatkowe nawadnianie trawników, przeciwdziałające wysychaniu dopiero co wysianej trawy.

Podczas suszy konieczne będzie podlewanie nawet trzy razy dziennie. Nie można dopuścić do wyschnięcia nasion, które znajdują się w wierzchniej warstwie gleby. Dlatego ziemia powinna być wilgotna przed większą część dnia. Jednym ze sposobów jest podlewanie ręczne. Jednak przy dużej powierzchni trawnika może okazać się to pracochłonne. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wydatkami na wodę, warto zainstalować system automatycznego podlewania. Zaprogramowany sam zajmie się nawodnieniem trawnika, oszczędzając Nasz czas, a odpowiednie ustawienie sekcji zraszających zapobiegnie przelaniu trawnika.