Rozmieszczenie drzew przy projektowaniu ogrodu

Rozmieszczenie drzew przy projektowaniu ogrodu

W projektowaniu ogrodu każdy detal ma znaczenie, ale wybór i rozmieszczenie drzew to decyzje o strategicznym znaczeniu. Drzewa, stanowiące niejako szkielet przestrzeni, mają potencjał wpływania na estetykę ogrodu na lata. 

Niemożliwe jest częste ich przesadzanie, stąd konieczność przemyślanego podejścia do tej kwestii. Niefortunny wybór miejsca dla drzew może prowadzić do nie tylko estetycznych, ale również praktycznych problemów, generując szkody i frustrację zarówno dla właściciela ogrodu, jak i sąsiadów.

Planowanie na długie lata

Projektowanie ogrodów to prawdziwa sztuka.  Decyzja o sadzeniu drzew to inwestycja na lata. Zanim wybierzesz gatunki, zastanów się, jak będą prezentować się za kilka, a nawet kilkanaście lat. Wybór drzewa to jak decyzja o wyborze fundamentów dla domu – solidność i trwałość są kluczowe.

Przed podjęciem decyzji o sadzeniu drzew na swojej działce, zastanów się, jaką przestrzenią dysponujesz. To kwestia:

  • wysokości, jaką dany gatunek może osiągnąć;
  • szerokości, którą zajmą rosnące drzewa.

Przed zakupem drzewa zawsze sprawdź, jakie maksymalne rozmiary osiągnie, i wybierz gatunek z rozwagą. Pamiętaj, że choć niektóre drzewa rosną powoli (na przykład dąb), a inne szybciej (jak brzoza), to fakt, że coś rośnie powoli, nie oznacza, że nie osiągnie imponujących rozmiarów po kilku latach. O tym, jak rośliny będą rosły, decydujemy już dziś, dlatego warto zainwestować czas w rozważne planowanie przestrzeni.

Konsekwencje niewłaściwego miejsca

Umiejętne rozmieszczenie drzew wymaga zrozumienia ich potrzeb. Drzewo sadzone w miejscu nieodpowiednim pod względem nasłonecznienia czy gleby może nie tylko nie spełnić swojej funkcji estetycznej, ale także stworzyć potencjalne kłopoty z korzeniami, co wpłynie na strukturę ogrodu i relacje z sąsiadami.

Drzewa do dużego ogrodu

Wybierając drzewa do dużego ogrodu należy wziąć pod uwagę:

  • wielkość drzew – w dużych ogrodach, proporcje mają kluczowe znaczenie, drzewa o niewielkich rozmiarach na obszarze powyżej 1500 m² wydają się nieadekwatne, to samo dotyczy drzew, których wysokość nie odpowiada bryle domu, harmonia przestrzeni zależy od równowagi między wielkością działki, wysokością budynków, a także drzewami, które tam rosną;
  • korzenie drzew – korony drzew równoważą się z systemem korzeniowym, a szerokie korzenie utrzymują drzewo na miejscu. Jednak mocne korzenie mogą stanowić zagrożenie dla fundamentów budynków, ogrodzeń, czy deformować ścieżki, ważne jest, aby unikać sadzenia drzew w zbyt bliskim sąsiedztwie tych struktur.
  • cień pod drzewem – szerokie korony drzew rzucają obszerne cienie, w przypadku skupiska drzew, ten cień może utrudnić zagospodarowanie przestrzeni, warto zastanowić się, czy taki cień jest zaletą (stworzenie uroczego, zacienionego zakątka) czy wadą, gdyż trudniejsze jest uprawianie trawy, a wybór roślin ozdobnych jest ograniczony.

W skrócie, wybierając drzewa do obszernego ogrodu, kluczową zasadą jest utrzymanie proporcji między ich rozmiarami, a przestrzenią, którą mają zapełnić. Unikaj też zbyt bliskiego sąsiedztwa z budynkami, by cieszyć się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością swojej ogrodowej krainy.

Drzewa do małego ogrodu

W małym ogrodzie warto postawić na drzewa, które dorastają maksymalnie do 6-8 m wysokości. Również drzewa owocowe, które w zdecydowanej większości są niskopienne, bardzo dobrze sprawdzą się w małych ogrodach, ponadto będzie z nich dodatkowy pożytek, jeśli oczywiście  będą odpowiednio pielęgnowane.

Rozmieszczenie drzew – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli Twój ogród mieści się w malowniczym miejscu, z pięknym widokiem, warto to wykorzystać i połączyć optycznie ogród z otaczającym krajobrazem. Drzewa o zwartej koronie o regularnym kształcie wprowadzają porządek do kompozycji. Te smukłe i kolumnowe stanowią element dynamizujący, podczas gdy te kuliste i parasolowate nadają spokojny i statyczny charakter. 

Drzewa o koronie formowanej na płasko lub w skrzynki doskonale komponują się w ogrodach o nowoczesnym designie. Umieszczone w szpalerze, przyciągają wzrok swoją siłą i elegancją. To samo dotyczy drzew owocowych, takich jak jabłonie czy grusze, które, formowane w palmety, prezentują się wyjątkowo urokliwie. Kwitnące drzewa dodają romantycznej lekkości i radości otoczeniu. 

Drzewa, których liście zmieniają kolor jesienią, ożywiają otoczenie nawet podczas pochmurnych i deszczowych dni. Iglaste gwarantują kolor także zimą, świetnie sprawdzając się do zasłaniania niechcianych widoków lub jako dekoracja na lampki choinkowe podczas Świąt Bożego Narodzenia.